Folyékony parafa a legújabb szigetelési módszer
Bár világszerte egyre népszerűbb burkolóanyag, bár az egyik legtökéletesebb hő-, hang és rezgésszigetelő, sokan még mindig kétkedők a parafát illetően. Sokan nem hisznek ezekben a kiváló tulajdonságokban, sokan csak kereskedői fogásnak tartják, amikor azt hallják, nemcsak szigetelésként, hanem akár a falra, akár a padlóra is megállja a helyét. Gyártása évszázados tapasztalatokon alapul, többszázezer négyzetméter került már forgalomba. Aki a szakszerű beépítés után kipróbálta, örökké ragaszkodni fog ehhez az anyaghoz. A szigetelés tervezésekor egy komoly tényezőt is figyelembe kell venni: sokan a hőszigetelés alkalmazásakor csupán a hőátbocsátási vagy a hőellenállási tényezőt veszik számításba. Egyről azonban megfeledkeznek. Az anyagok rendelkeznek egy úgynevezett hőtartási tulajdonsággal. A könnyűszerkezetek nagy hátránya, hogy az alacsony hőtartás miatt egy egyszerű szellőztetés során kihűl a lakás. A vályogházaknál ez nem fordul elő, mivel a vastag vályogfalak sokáig megtartják a környezet felvett hőmérsékletét. A parafa burkolatokkal is ugyanez történik. Nyáron lassabban melegszik fel a szobánk, télen pedig nehezebben hűl ki.
A parafa valóban megújuló alapanyag, hiszen nem jár felhasználása a fa kivágásával. A parafatölgy kérge 8-10 évente lefejthető a fa 100–150 éves koráig. Eddig főként a borászok, a halászok használták, majd a lakásbelsőkben hódított, jó hőszigetelőként ma már az épületek külső felületén is igyekeznek bevetni.
A technológia lényege, hogy a paratölgy kérgét apró granulátumokra zúzzák, és a saját anyagával, a suberin nevű gyantával keverik össze, semmilyen szintetikus anyagot nem tartalmaz.
A parafa vízzáró réteget képez a felületeken, és pára áteresztő tulajdonsággal rendelkezik. Fontos megemlíteni a tűzállóságát: ez az érték a parafánál 980 celsius fok 44 percen át. A felületre légkompresszor segítségével viszik fel, ezáltal a falakon lévő felületi sérüléseket, repedéseket is feltölti a szigetelőanyag. A módszer a tökéletes tapadást is biztosítja, emellett pedig sok időt spórolhatunk vele. Családi házak, társasházak szigetelésekor az állványozás plusz időt és energiát igényel, ami ebben az esetben kiszűrődik. A felületen alpin technikával – a tetőszerkezetről lógva – tudnak dolgozni. A hagyományos eljárások alkalmazásával nagy mennyiségű hulladék keletkezik, a környezetbarát anyagok használatakor azonban egy gramm sem megy kárba.
Az épületeknél salétrom megjelenésével, penészedési problémákkal kell számolni. A parafához, mint szerves anyagokhoz ezek nem tudnak tapadni, a felülete nem sérül, és erre a gyártó tízéves garanciát vállal. Anyagában egy egyméteres parafaőrlmény akár 30 centiméteres nyúlásra is képes. A felület alatt képződött repedéseket teljesen betakarja. Olyannyira rugalmas, hogy akár autóval is neki lehet menni, a felület nem tud megsérülni. Kizárólag akkor lehet megbontani, ha valamilyen erőszakos beavatkozással magát a falszerkezetet is felsértjük.
A lakóépületek szigetelésén kívül tudjuk használni medencéknél, gabonasilóknál, és elektromos vezetékeknél is. Antisztatikus termék lévén, használható kapcsolószekrények felületének kezelésekor is, mivel közben nem keletkezik semmilyen elektromos áthúzás.
Az építőipartól kezdve, a szállodaipar különböző szakágain, valamint a járműiparban és a hajózásban is alkalmazható a rezgés-, hang- és hővédelmi tulajdonságai miatt.
Jelen pillanatban az egyéb technikák nem teszik lehetővé a téli kivitelezést, ez a termékcsalád viszont mínusz 15 fokban is alkalmazható.